Sylwia Woźniczka

jest z wykształcenia malarzem artystą,
a z zawodu oraz zamiłowania grawerem broni myśliwskiej.

W 2003 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza w Katowicach. Od 2004 roku studiowała na Akademii Sztuk Pięknych na kierunku Malarstwo w Katowicach, w 2009 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Ireneusza Walczaka, za który otrzymała nagrodę Najlepsze Dyplomy 2009 ufundowaną przez Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych S.A. W Chorzowie.

Sylwia Woźniczka tworzy obrazy realistyczne, przede wszystkim portrety kobiet lub dzieci na tle architektury, dbając przy tym o wierność detalom. Częsta socrealistyczna i postmodernistyczna stylizacja stała się swoistym znakiem rozpoznawczym jej obrazów i świadczy o wielkiej konsekwencji w wybranym przez siebie stylu malarskim.

W 2010 roku zatrudniła się w katowickiej firmie rusznikarskiej „Wróblewski&Syn”, gdzie pod okiem znakomitego rusznikarza Andrzeja Wróblewskiego zdobywała umiejętności potrzebne do pracy grawera broni myśliwskiej. Profesja ta wymaga talentu, precyzji, uważności i zamiłowania do tworzenia miniatur. Wieloletnie doświadczenie sprawiło, że artystka równie chętnie graweruje klasyczne motywy myśliwskie (ornamenty oparte na spiralach z liści akantu plus sceny ze zwierzętami oraz sceny z polowań), jak i tematy mniej łowieckie (portrety, krajobrazy, kadry popkulturowe).

Sylwia Woźniczka bardzo dobrze odnajduje się w grawerunku metodą „bulino”, czyli w grawerskim odtwarzaniu zdjęć oraz obrazów tak, aby zachowały jak największy realizm. Jest wielką fanką grawerunków w typie szkoły włoskiej, angielskiej oraz amerykańskiej, ponieważ uważa je za najbardziej kunsztowne i finezyjne.

Pod jej rylec najczęściej trafiają jednostki broni myśliwskiej (Blaser, ‚Merkel, Krieghoff, Dumoulin, Browning, Mannlicher), ale również pistolety (SIG-Sauer, Desert Eagle), noże myśliwskie oraz zegarki (Rolex, Omega).
Członkini PZŁ.

WYSTAWY, NAGRODY, PLENERY
2007 Nasvetima Tapybal/ Familiar Painting, Galerija Akademija, Wilno
2008 Pracownia prof. Ireneusza Walczaka, Salon BMW, Katowice
2009 Najlepsze Dyplomy 2009, Rondo Sztuki, Katowice
Nagroda za najlepszy dyplom – kierunek malarstwo, ufundowana przez Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych S.A. W Chorzowie
2009 Promocje 2009, Galeria BWA, Legnica
2011 Światy Równoległe, wystawa indywidualna (wraz z Agnieszką Florczyk), Galeria Czas, Katowice
2011 Sylwia Woźniczka Malarstwo, wystawa indywidualna, Galeria Ateneum, Katowice
2012 Wyróżnienie w Konkursie Malarskim Fundacji im. Franciszki Eibisch
2014 Udział w XI Ogólnopolskim Plenerze malarskim w Pstrągowej
2014 Poplenerowa Wystawa Malarstwa, Browar Mieszczański, Wrocław
2015 Udział w XV Ogólnopolskim Plenerze Malarskim w Zaborku
2016 Poplenerowa Wystawa Malarstwa i Grafiki, „Uroczysko”, Zaborek
2016 Pamięć Miejsca, wystawa zbiorowa wraz z Klaudią Kaczmarek, Elżbietą Pamułą i Moniką Tobiańską-Porc, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu
2017 120 cm, wystawa zbiorowa wraz z Klaudią Kaczmarek, Elżbietą Pamułą i Moniką Tobiańską-Porc, Rondo Sztuki w Katowicach
2018 Wejście WPKiW, wystawa indywidualna, Galeria Pojedyncza w Katowicach