Grawerowanie kulki rączki zamka w sztucerze

Kulka rączki zamka jest jednym z drobniejszych elementów, które można ozdobić w sztucerze. Posiada ok 3 cm średnicy, mimo to grawerowanie jej, jest pracą wieloetapową.

Etap 1

W przypadku inkrustacji złotem, najpierw wklepuje się złoty 24-karatowy drut, potem całość poleruje do uzyskania gładkiej powierzchni. Następnie rozpoczyna się grawerowanie w stali, co pokazuje plansza nr 1: najpierw następuje narysowanie kształtu kwiatka rysikiem, potem cięcie konturów rylcem fasetowym, następnie wybranie tła rylcem okrągłym oraz płaskim, wreszcie: ubicie tła rysikiem.

Nacięcia ozdobne

Na tak przygotowanym fragmencie można już robić lżejsze nacięcia ozdobne, tu możliwości jest sporo: da się zrobić zarówno cięcia ascetyczne, jak i bardzo gęste (co za tym idzie, efektowniejsze, ale i bardziej czasochłonne). Kulka ze zdjęć jest przykładem bogatego grawerunku, dlatego dołożyliśmy również fragmenty zdjęć widziane przez lupę 🙂

Grawerowanie

Wygrawerowanie kulki w takim stylu, czyli z podziałem na poziomy, zajmuje zazwyczaj około 3-4 dni. Całość elementu została wygrawerowana pod mikroskopem.